Život v minimalistickém stylu = omezený a nepohodlný?

 

Minimalistické bydlení - co znamená trend směrem k minimalismu pro mou domácnost?

Opačný směr proti naší konzumní společnosti - minimalismus - tvrdí, že méně je více. Minimalismus spočívá v tom mít málo a cítit, že je to dost. Tento přístup je také odrážen v moderních trendech pro bydlení. Ale co přesně definuje minimalistický životní styl?

Co přesně znamená minimalismus?

Minimalismus ve své definici znamená vlastnit co nejméně věcí. Je to vědomé omezení na nezbytné věci. Mistři minimalismu ukazují, že s pouhými 100, 50 nebo 10 věcmi si mohou užívat život, aniž by něco postrádali.

Filozofie minimalismu však nestanovuje maximální počet věcí, které může člověk vlastnit. Je to spíše osobní postoj, "ne" zbytečnému konzumu a naší všudypřítomné společnosti plné odpadků a krátkodobých trendů. Spolu s tím říká minimalismus "ano" trvalejším věcem a věcem, na kterých v životě opravdu záleží.

Takto vypadá minimalismus v kostce:

  • Vlastnit méně věcí - prvním krokem je zbavení se nepoužívaných věcí.
  • Vědomá spotřeba - minimalismus se vyhýbá krátkodobým trendům.
  • Více místa - police mohou zůstat prázdné, s výjimkou několika oblíbených předmětů.
  • Více času - pokud vlastníte méně a chcete méně i vlastnit, máte více času. Byt je rychleji uklizený, nákupy rychleji hotové.

Konzolový stolek RIA

Tento přístup se týká všech oblastí života - oblečení, volného času, vlastního bydlení. Místo stresu v každodenním životě nastává uvolnění. Místo plně naložených poliček jsou zde otevřená, prázdná místa. Mnozí si s minimalistickým stylem bydlení spojují nepohodlné a sterilní obytné prostory. V následujícím textu vám vysvětlíme, proč tomu tak být nemusí.

Život v minimalistickém stylu = omezený a nepohodlný?

Opravdu je synonymem pro minimalistický život bydlení v málo zařízeném, sterilním a nepohodlném bytě? Na tuto otázku můžeme odpovědět jasným NE. Mnohem více minimalistický přístup otevírá pohled na to podstatné, na věci, které jsou skutečně cenné - jak svou funkcí, tak emocionální hodnotou.

Minimalistické bydlení je také o zbavování se nepotřebných věcí. Nejznámější propagátorkou této myšlenky je Japonka Mari Kondo. Ta už naučila miliony lidí, jak zjednodušování funguje.

Mari Kondo učí, že nejde o to zbavit se veškerého majetku, ale ponechat si věci, které vám skutečně přinášejí radost. Podle Mari Kondo by měl mít čajový servis po drahé babičce čestné místo - a ne jen chytat prach v krabici ve sklepě.

A na druhou stranu věci, které nemají pro současného majitele žádnou hodnotu, můžou být užitečné pro někoho jiného. Tímto zjednodušením a minimalizací se vytvoří prostor - pro babiččin čajový servis, který je nyní krásně osvětlený na poličce a každý den znovu potěší oko diváka.

Toto zaměření na skutečně důležité věci dává obytným prostorům novou, hlubší kvalitu. Nejde o to, aby byl obývací pokoj nebo koupelna co nejprázdnější a nejsterilnější, ale o to, abychom vědomě vnímali, používali a užívali si každý aspekt, každý kus nábytku, každou dekoraci.

Právě to dělá minimalistický domov

Díky těmto pěti krokům můžete vyčistit své přeplněné skříně a vytvořit minimalistický interiér. Vneste do svého obytného prostoru i do své mysli více klidu.

  1. Zbavte se nepoužívaných předmětů. I když kdysi stály hodně peněz nebo vám je daroval někdo blízký, měli byste je nechat jít, pokud vám dnes nepřinášejí žádný užitek ani radost. Abyste se od svých věcí lépe odpoutali, můžete jim poděkovat a poté je darovat, aby udělaly radost jiným.
  2. Udělejte si více prostoru. Který nábytek je jen lapačem prachu? Které dekorativní prvky se vám už vůbec nelíbí? Úložné prostory a vaše podlaha mohou být také prázdné, aby se obytné prostory zdály větší.
  3. Zjednodušte styl svého interiéru. Minimalistický nábytek je jednoduchý, ale funkční. Není těžký a neohrabaný, ale lehký a filigránský - nebo tak alespoň vypadá. Minimalistický nábytek je jednoduchý a přímočarý.
  4. Používejte správné barvy a doplňky. Přestože minimalistický styl zařizování nepředepisuje konkrétní barevné pojetí, můžete tomu čelit volbou útulného barevného konceptu, aby nově nabytá prázdnota nepůsobila sterilně. Ideální jsou klidné, zemité či přírodní barvy nebo pastelové tóny. Je však také možné nastavit kontrasty výraznými barvami, jako je tmavě hnědá nebo černá - jak se často využívá v "Japandi stylu", s kovovým nábytkem nebo nábytkem z masivního dřeva. Nebo jej můžete zútulnit vybraným a ideálně vysoce kvalitním bytovým textilem, jako je útulný koberec, příjemná deka nebo pléd a dekorativní polštáře.
  5. Dekorativní prvky vybírejte vědomě. Podle Mari Kondo by vám měly přinášet radost - například proto, že oslovují vaše estetické cítění nebo mají pro vás zvláštní význam. I zde platí heslo: méně je více. Pokud chcete žít minimalisticky, omezte se na několik vybraných dekorativních předmětů.

Set konferenčních stolků TRE SEMNIA X

Takto si zjednodušíte život minimalistickým stylem zařizování a získáte více času, ušetříte peníze a budete mít přehled o tom nejdůležitějším. Tento způsob zařizování a životního stylu však není čistě sluníčkový - zejména první kroky totiž vyžadují spoustu času a odhodlání. Pokud si však opravdu chcete zjednodušit život, můžete svého cíle dosáhnout po malých krůčcích, kousek po kousku.